Zajímavosti

5. října, 2010 

V Plzni – Božkově najdete vzorový pasivní dům. Slouží jako školící a předváděcí centrum pasivního bydlení pro širokou veřejnost. Při jeho návštěvě se tak může každý přesvědčit, že u pasivních domů nejde jen o minimální spotřebu energie, ale také o zdravé vnitřní prostředí. Dům je postaven ze superizolačních tvárnic Ytong Lambda tloušťky 500 mm. Vyniká nadstandardním vnitřním prostředím v létě i zimě. O větrání a vytápění se stará rekuperační jednotka s tepelným čerpadlem. Ve vzorovém domě se nachází školící středisko, sídlo firmy i obytná část. Pasivní dům stojí na jižním svahu s výhledem do zalesněného údolí.

Kontakt:
Mgr. David Koranda, Ve Višňovce 21, 326 00 Plzeň, telefon: +420 724 444 747, e-mail: koranda@setrite.cz

 

23. září, 2010

Pokud si chcete ve svém domě svítit žárovkami, které svítí velmi podobně jako slunce, opatřete si žárovky s názvem Biobulbu. Světlo, které vyzařuje tato sluneční žárovka, se podobá skutečnému slunečnímu svitu. Úspornou žárovku Biobulb proto ocení nejen lidé trpící sezónním výkyvem nálad. Má až třikrát vyšší svítivost než běžná žárovka, její jasné světlo se podobá slunečnímu svitu a díky tomu zlepšuje náladu. Stowattová varianta má příkon 25 W, čímž spoří 75 procent energie. Životnost žárovky je až 10 tisíc hodin.

 

9. září, 2010 

Na brněnském výstavišti ve dnech 14. a 15. října proběhne další ročník konference Pasivní domy. Akce je určena pro širokou veřejnost a je skvělou příležitostí k získání aktuálních informací z tohoto oboru. Návštěvníci se zároveň mohou setkat s lidmi, kteří se problematice pasivních domů aktivně věnují a mají značné zkušenosti. V rámci letošního ročníku konference je kladen velký důraz na odbornost příspěvků a to především těch, které se týkají konkrétních technických řešení. V rámci akce je možno navštívit i výstavu materiálů, výrobků a služeb pro pasivní domy.

Vytápění a větrání pasivního domu

Napsal dne 11. 02. 2011

Větrání
Větrání není v prvé řadě záležitostí energetiky, ale hygieny. A jako takové má plnit zejména tyto funkce:

  1. omezení koncentrace CO2 v interiéru
  2. regulace relativní vlhkosti vzduchu
  3. odstranění pachů a škodlivých látek

Spolehlivou výměnu vzduchu lze zaručit jen při použití mechanických ventilačních zařízení, neboť větrání okny je závislé na směru proudění vzduchu, rychlosti větru, rozdílu teplot a v neposlední řadě také na chování uživatele.

Vytápění
Přestože pasivní dům spotřebuje na vytápění nejméně čtyřikrát menší množství tepla než běžná novostavba, je v něm během období zimy nějaké malé topení nutné. Není ale potřeba zřizovat vlastní vytápěcí systém, lze využít existujícího ventilačního systému. Přicházející čerstvý vzduch je po průchodu rekuperátorem dále ohříván na 50°C. Část tepla je prostřednictvím ventilačního potrubí nebo vzduchem ohřátým stropem předána do interiéru sáláním, část do objektu proudí jako horký čerstvý vzduch.
Teplo pro ohřívání příchozího vzduchu může pocházet ze systému pro ohřev vody. Další možností vytápění domů je využít malé tepelné čerpadlo, které odebírá teplo ze vzduchu odcházejícího z objektu. Celý systém doporučujeme doplnit zemním kolektorem, kterým prochází vzduch před vstupem do objektu, díky němuž vzduch získá v zimě vyšší teplotu a v létě nižší, takže systém může fungovat jako klimatizace. Je tedy možno zvolit tepelné čerpadlo voda nebo tepelné čerpadlo vzduch.
Systém je samozřejmě možné doplnit o klasické topné plochy (podlahové a stropní vytápění domů, desková topná tělesa, radiátory, krbová kamna …). Vzhledem k vysoké termické kvalitě budovy lze topné plochy umístit kdekoliv v prostoru a nejsou tak závislé na poloze oken. Další možností je vybavení peletovými kamny, jejichž přívod vzduchu je nezávislý na systému větrání, a proto mohou být umístěny v obytných místnostech.

Teplá voda
Koncept pasivního domu umožňuje značně snížit i náklady na ohřev vody. Doporučena jsou následující opatření:

  1. použití armatur šetřící vodu
  2. použití tepelně izolovaného nosníku koupelnové vany
  3. sprchová kabina uzavřená směrem nahoru, případně doplněna o infračervené vytápění
  4. potrubí pro přívod teplé vody musí být co nejkratší s použitím dvojnásobné izolace
  5. zásobník na teplou vodu umístit do vytápěné části domu a maximálně izolovat
  6. vybírat domácí spotřebiče šetřící vodu (pračka, myčka), do kterých je možné přivádět i teplou vodu

Pomocí těchto opatření je možné značně snížit spořebu vody i energie na její ohřev. V teplém období by spotřeba měla být pokryta ze solárního zařízení instalovaného na střeše nebo jižní fasádě budovy.

V pasivním domě je tak možné spojit ventilaci, vytápění a ohřev vody do jednoduchého kompaktního systému. S takovým systémem lze ohřev vody a vytápění v domě zajistit při roční spotřebě elektrické energie 1 500 – 2 200 kWh. Typická čtyřčlenná rodina s jiným, než elektrickým vytápěním spotřebuje za rok 3 500 – 4 500 kWh.

Nejnovější komentáře

su218ss&#ec1c;these

su218ss&#ec1c;these teams are equal. The Lakers have home court but Denver’s home court is better. And finally, the Nuggets have been playing better ever since giving Kenneth Faried minutes! By http://ydtfmxwwm.com [url=http://hunnurg.com]hunnurg[/url] [link=http://jcbznsik.com]jcbznsik[/link]

Even with my radical

Even with my radical background I have to ask, what gives the Feds the right to ask questions about how Apple decides to run something like the App Store?They can decide any way they wish to offer products for sale. Not different from someone deciding their fruit and vegetable store will sell both conventional and organic &#8211; and being sued by vegans for violating <a href="http://raspsqzyotr.com">&#h#;02t8eir&28221;</a> ethics.If Apple chooses to sell someone&#8217;s App &#8211; good for them. If not &#8211; tough. It&#8217;s their decision not some public SDS commune.


Novinky

Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno

31. 12. 2012


Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.


Interiér vašeho bydlení

30. 11. 2012


Inspirujte se ve fotogalerii a článcích věnovaného zařizování vašeho bydlení. Víme, co je in a chceme se s vámi o to podělit!


první pasivní administrativní budova v Česku

26. 11. 2010


V Ostravě vyroste do poloviny roku 2011 úplně první pasivní administrativní budova v Česku, kde se veřejnost dozví veškeré informace o energeticky úsporném stavění. Více v článku


Naše tipy

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení. Jaké zvolit schodiště do vašeho pasivního domu?