Zajímavosti

5. října, 2010 

V Plzni – Božkově najdete vzorový pasivní dům. Slouží jako školící a předváděcí centrum pasivního bydlení pro širokou veřejnost. Při jeho návštěvě se tak může každý přesvědčit, že u pasivních domů nejde jen o minimální spotřebu energie, ale také o zdravé vnitřní prostředí. Dům je postaven ze superizolačních tvárnic Ytong Lambda tloušťky 500 mm. Vyniká nadstandardním vnitřním prostředím v létě i zimě. O větrání a vytápění se stará rekuperační jednotka s tepelným čerpadlem. Ve vzorovém domě se nachází školící středisko, sídlo firmy i obytná část. Pasivní dům stojí na jižním svahu s výhledem do zalesněného údolí.

Kontakt:
Mgr. David Koranda, Ve Višňovce 21, 326 00 Plzeň, telefon: +420 724 444 747, e-mail: koranda@setrite.cz

 

23. září, 2010

Pokud si chcete ve svém domě svítit žárovkami, které svítí velmi podobně jako slunce, opatřete si žárovky s názvem Biobulbu. Světlo, které vyzařuje tato sluneční žárovka, se podobá skutečnému slunečnímu svitu. Úspornou žárovku Biobulb proto ocení nejen lidé trpící sezónním výkyvem nálad. Má až třikrát vyšší svítivost než běžná žárovka, její jasné světlo se podobá slunečnímu svitu a díky tomu zlepšuje náladu. Stowattová varianta má příkon 25 W, čímž spoří 75 procent energie. Životnost žárovky je až 10 tisíc hodin.

 

9. září, 2010 

Na brněnském výstavišti ve dnech 14. a 15. října proběhne další ročník konference Pasivní domy. Akce je určena pro širokou veřejnost a je skvělou příležitostí k získání aktuálních informací z tohoto oboru. Návštěvníci se zároveň mohou setkat s lidmi, kteří se problematice pasivních domů aktivně věnují a mají značné zkušenosti. V rámci letošního ročníku konference je kladen velký důraz na odbornost příspěvků a to především těch, které se týkají konkrétních technických řešení. V rámci akce je možno navštívit i výstavu materiálů, výrobků a služeb pro pasivní domy.

Pasivní vs. obyčejný

Napsal dne 11. 02. 2011

Pro pasivní dům je možné využít všechny běžně používané konstrukce obvodových stěn, je však nezbytné je vylepšit o dostatečnou tepelnou izolaci. Potřebná tloušťka izolace se pohybuje mezi 25-40cm a je závislá na poměru velikosti povrchových ploch vzhledem k objemu budovy a na tepelné vodivosti konstrukčních materiálů. Díky vysokým úsporám energie nutné k vytápění dochází k návratnosti investice do izolace již během několika málo let.

Druhy izolace:

  1. stavby masivního typu s minimálně 25 cm silnou izolační vrstvou (minerální vlna, korek, expandovaný polystyren …)
  2. stavební dílce s více než 30 cm silnou izolační vrstvou pro stavby obložené dřevem
  3. ztracená bednění z tvrdého pěnového polystyrenu (PPS), které je při stavbě naplněno betonem, vnější plášť z pěnového polystyrenu lze posílit tak, aby bylo dosaženo standardu pasivního domu
  4. levná verze, kdy jako izolační náplň slouží slaměné balíky (tato technologie se využívá hlavně v Severní Americe, ale byla již použita např. v Rakousku)
  5. nejmodernější verze, která využívá speciální vakuové izolace, se kterou lze dosáhnout požadovaných vlastností již při tloušťce 4-6 cm

Vzduchotěsný plášť budovy
Celá stavba je obklopena vzduchotěsným pláštěm, který nejenže zamezuje průvanu a nechtěnému proudění vzduchu, ale zároveň snižuje riziko poškození stavby z důvodu vniknutí vlhkosti a v důsledku kondenzaci par v objektu. Veškeré spoje mezi stavebními dílci musí být proto naprosto dokonale utěsněny. Tato zásada by měla platit ve stavebnictví obecně, ale velmi často bývá opomíjena.
V závislosti na typu stavby se používají různé způsoby utěsnění. U masivních staveb tvoří vzduchotěsnou plochu především omítka, u dřevostaveb jsou to lepené deskové materiály nebo parozábrany. Zvláštní pozornost je věnována zabudování oken a dveří a trubicím s vodiči elektřiny. Pro utěsnění spár mezi oknem a zdí se využívá těsnící spoj s folií nebo těsnící omítka s plasticko-elastickým zaspárováním. Pro vzduchotěsný průchod trubky střechou se využívá speciální střešní manžeta.
Pro kontrolu vzduchotěsnosti objektu se využívá tlakový test (prováděný např. metodou Blowerdoor), při kterém je v budově vytvořen podtlak o velikosti cca 50 Pa. Zkušební tlaky o velikosti 10-60 Pa pak odpovídají přetlaku vznikajícím na návětrné straně budovy při větru o rychlosti 4-10 m/s, tedy při běžné síle větru. Takový rozdíl tlaků je dostatečný pro vypátrání trhlin ve vzduchotěsném plášti. Při zkušebním tlaku 50 Pa může netěsnostmi za hodinu uniknout maximálně 60% z celkového vzduchu v daném prostoru, aby mohl být dům označen jako pasivní.

Okna
V současnosti používaná okna mají trojité zasklení, obsahují 2 vrstvy odrážející infračervené záření a jsou plněna inertním plynem (argon nebo krypton). Při této kvalitě zasklení se vnitřní teplota okenní tabule přibližuje teplotě vzduchu v místnosti a odpadá tak nutnost instalace topného tělesa pod okno. Tepelné zisky jsou ve střední Evropě vyšší než tepelné ztráty dokonce i v období zimy, je ovšem nutné, aby největší okna byla orientována na jih a byla co nejméně zastíněna. Pro dostatečné využití sluneční energie stačí jižní fasáda s celkovým podílem prosklených ploch 30-40%.

Střecha
Pro pasivní dům je nejlepším řešením střecha s malým sklonem 0,5 – 20°. Tato střecha vytváří menší ochlazovanou plochu, je konstrukčně jednodušší a její pořízení je levnější. Dřívější problémy se zatékáním již dnešní materiály dávno překonaly a často zmiňované problémy s napadeným sněhem dlouhodobé zkušenosti vyvrátily. Tento typ střechy eliminuje nevyužitelné prostory v objektu a je vhodná pro využití jako zelené vegetační střechy.

Nejnovější komentáře

su218ss&#ec1c;these

su218ss&#ec1c;these teams are equal. The Lakers have home court but Denver’s home court is better. And finally, the Nuggets have been playing better ever since giving Kenneth Faried minutes! By http://ydtfmxwwm.com [url=http://hunnurg.com]hunnurg[/url] [link=http://jcbznsik.com]jcbznsik[/link]

Even with my radical

Even with my radical background I have to ask, what gives the Feds the right to ask questions about how Apple decides to run something like the App Store?They can decide any way they wish to offer products for sale. Not different from someone deciding their fruit and vegetable store will sell both conventional and organic &#8211; and being sued by vegans for violating <a href="http://raspsqzyotr.com">&#h#;02t8eir&28221;</a> ethics.If Apple chooses to sell someone&#8217;s App &#8211; good for them. If not &#8211; tough. It&#8217;s their decision not some public SDS commune.


Novinky

Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno

31. 12. 2012


Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.


Interiér vašeho bydlení

30. 11. 2012


Inspirujte se ve fotogalerii a článcích věnovaného zařizování vašeho bydlení. Víme, co je in a chceme se s vámi o to podělit!


první pasivní administrativní budova v Česku

26. 11. 2010


V Ostravě vyroste do poloviny roku 2011 úplně první pasivní administrativní budova v Česku, kde se veřejnost dozví veškeré informace o energeticky úsporném stavění. Více v článku


Naše tipy

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení. Jaké zvolit schodiště do vašeho pasivního domu?