Zajímavosti

5. října, 2010 

V Plzni – Božkově najdete vzorový pasivní dům. Slouží jako školící a předváděcí centrum pasivního bydlení pro širokou veřejnost. Při jeho návštěvě se tak může každý přesvědčit, že u pasivních domů nejde jen o minimální spotřebu energie, ale také o zdravé vnitřní prostředí. Dům je postaven ze superizolačních tvárnic Ytong Lambda tloušťky 500 mm. Vyniká nadstandardním vnitřním prostředím v létě i zimě. O větrání a vytápění se stará rekuperační jednotka s tepelným čerpadlem. Ve vzorovém domě se nachází školící středisko, sídlo firmy i obytná část. Pasivní dům stojí na jižním svahu s výhledem do zalesněného údolí.

Kontakt:
Mgr. David Koranda, Ve Višňovce 21, 326 00 Plzeň, telefon: +420 724 444 747, e-mail: koranda@setrite.cz

 

23. září, 2010

Pokud si chcete ve svém domě svítit žárovkami, které svítí velmi podobně jako slunce, opatřete si žárovky s názvem Biobulbu. Světlo, které vyzařuje tato sluneční žárovka, se podobá skutečnému slunečnímu svitu. Úspornou žárovku Biobulb proto ocení nejen lidé trpící sezónním výkyvem nálad. Má až třikrát vyšší svítivost než běžná žárovka, její jasné světlo se podobá slunečnímu svitu a díky tomu zlepšuje náladu. Stowattová varianta má příkon 25 W, čímž spoří 75 procent energie. Životnost žárovky je až 10 tisíc hodin.

 

9. září, 2010 

Na brněnském výstavišti ve dnech 14. a 15. října proběhne další ročník konference Pasivní domy. Akce je určena pro širokou veřejnost a je skvělou příležitostí k získání aktuálních informací z tohoto oboru. Návštěvníci se zároveň mohou setkat s lidmi, kteří se problematice pasivních domů aktivně věnují a mají značné zkušenosti. V rámci letošního ročníku konference je kladen velký důraz na odbornost příspěvků a to především těch, které se týkají konkrétních technických řešení. V rámci akce je možno navštívit i výstavu materiálů, výrobků a služeb pro pasivní domy.

Cenové kalkulace

Napsal dne 11. 02. 2011

Cenová kalkulace

S výstavbou pasivního domu jsou samozřejmě spojeny vyšší náklady než s výstavbou domu běžného typu. Je třeba si proto předem vyjasnit, zda se taková investice vyplatí. Pokud jako modelový příklad použijeme rodinný dům s pořizovací cenou 3.000.000,- Kč, musíme počítat s tím, že náklady na pasivní dům vzrostou o 150 – 600.000,- Kč v závislosti na použitých materiálech, úrovni zateplení a dalších technologií. Koncept pasivního domu umožňuje návratnost investice v několika rovinách.

Spotřeba energie na vytápění

Vytápět dnes běžnou novostavbu elektřinou může být velmi nákladné, ovšem v případě pasivního domu se tato možnost jeví jako ideální. Díky speciálním sazbám pro přímotopy nebo tepelná čerpadla můžete získat levnější sazbu elektřiny v nízkém tarifu po dobu 22 hodin (20 hodin v případě přímotopů),  spotřeba elektřiny pro vytápění domu je však díky stavebním úpravám snížena až o 90%.

V současných cenách to znamená cca 1,70 Kč/kWh po většinu dne a cca 2,00 Kč/kWh po jeho zbytek. Pokud nevyužijete tarifu pro přímotopy nebo tepelná čerpadla, bude Vás stát elektřina cca 4,20 Kč/kWh. Běžná spotřeba domácností se pohybuje okolo 3 500 – 5 000 KWh ročně. Při této spotřebě činí roční úspora ve většině případů 7 – 10 000,- Kč.

Roční náklady na vytápění u běžných novostaveb činí cca 20 000,- Kč ročně. U pasivního domu ve většině případů nepřesáhnou 5 000,- Kč ročně.

Ostatní spotřebiče

Aby byla plně naplněna koncepce pasivního domu, je vhodné objet vybavit úspornými spotřebiči nejvyšší energetické třídy tak, aby došlo k co nejvyšší úspoře elektrické energie. Kombinace nižší spotřeby a nízké ceny elektřiny přináší další úsporu. Elektrické spotřebiče zároveň produkují teplo, které je možné zpětně využít k ohřevu vzduchu.

Ohřev vody

Využitím aktivních solárních zisků (sluneční absorbéry, ploché nebo vakuové kolektory) je možné snížit náklady na ohřev vody. Při dostatečné kapacitě systému a vhodné instalaci je ve většině případů možno takto uspokojit spotřebu teplé vody v období od jara až do podzimu.

Všechny zde uvedené možnosti vedou k úsporám energie, které se projeví sníženými náklady na provoz objektu. Doba návratnosti investice se liší v závislosti na typu, velikosti a provozu objektu, průměrně se však pohybuje zhruba okolo 15ti let. Při vzrůstající ceně elektrické energie se tato doba může výrazně zkrátit.

Vždy je velmi důležité zhodnotit konkrétní projekt a dopady přijatých opatření a na základě takovéto analýzy vybrat nejvhodnější řešení.

Nejnovější komentáře

su218ss&#ec1c;these

su218ss&#ec1c;these teams are equal. The Lakers have home court but Denver’s home court is better. And finally, the Nuggets have been playing better ever since giving Kenneth Faried minutes! By http://ydtfmxwwm.com [url=http://hunnurg.com]hunnurg[/url] [link=http://jcbznsik.com]jcbznsik[/link]

Even with my radical

Even with my radical background I have to ask, what gives the Feds the right to ask questions about how Apple decides to run something like the App Store?They can decide any way they wish to offer products for sale. Not different from someone deciding their fruit and vegetable store will sell both conventional and organic &#8211; and being sued by vegans for violating <a href="http://raspsqzyotr.com">&#h#;02t8eir&28221;</a> ethics.If Apple chooses to sell someone&#8217;s App &#8211; good for them. If not &#8211; tough. It&#8217;s their decision not some public SDS commune.


Novinky

Společnost WELLOKNA představuje ENERGO okno

31. 12. 2012


Co to vlastně ENERGO okno je a jak se vyznačuje? ENERGO okno je okenní systém, který má za cíl maximálně snížit tepelné ztráty. Tím, že ve svých domovech použijete ENERGO OKNA, výrazně snížíte náklady na vytápění vašich bytů a rodinných domů. A to je v dnešní době neustále se zvyšujících cen energií poměrně podstatné.


Interiér vašeho bydlení

30. 11. 2012


Inspirujte se ve fotogalerii a článcích věnovaného zařizování vašeho bydlení. Víme, co je in a chceme se s vámi o to podělit!


první pasivní administrativní budova v Česku

26. 11. 2010


V Ostravě vyroste do poloviny roku 2011 úplně první pasivní administrativní budova v Česku, kde se veřejnost dozví veškeré informace o energeticky úsporném stavění. Více v článku


Naše tipy

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení. Jaké zvolit schodiště do vašeho pasivního domu?